Ogrodowa huśtawka z placem zabaw dla dzieci.

Ogrodowa huśtawka z placem zabaw dla dzieci.

Zrobiło się ciepło, jest to okres, kiedy coraz więcej czasu spędzamy w ogrodzie i na tarasach. W naszym ogrodzie mieliśmy dużą huśtawkę, jednak przez lata konstrukcja uległa zniszczeniu. Samo siedzisko było wymienione dwa lata temu, o czym pisałam tutaj. Dlatego postanowiłam wymienić konstrukcję, a siedzisko tylko odnowić.

hustawka ogrodowa

Przy okazji zmiany wpadł mi do głowy pomysł, aby dla mojego 6 letniego synka zrobić mini plac zabaw przy huśtawce. Miała powstać kratka do wspinaczki i lina na końcu której zamontowaliśmy oponę.

drewniana huśtawka do ogrodu

Stawiając konstrukcję przedłużyliśmy jej górną belkę o 150 cm, do niej zamontowaliśmy belki boczne i dolną, która ustabilizowała całość. Rysunek wyżej przedstawia pierwszy zarys.

Siedzisko (zrobione ze starych drzwi) zostało oczyszczone z poprzedniej warstwy farby.

drewniana huśtawka

Do zrobienia kratki  i zawieszenia opony wykorzystałam 15 metrów grubej liny, 17 uchwytów zakończonych kółkami, przez kółka przeciągaliśmy linę. Linę najpierw montowaliśmy poprzecznie, a następnie przeciągaliśmy od dołu do góry. Kratka jest bardzo stabilna. Wprawdzie podczas użytkowania, kwadraty zmieniają nieznacznie swój kształt, ale w niczym to nie przeszkadza. Całość konstrukcji została pokryta dwukrotnie farbą Tikkurila Waltti Complete w kolorze białym (nr 5060). Jest to wodoodporna lakierobejca. Odporna na mróz. Lakierobejca jest bardzo wytrzymała (malowałam nią dwa lata temu, barierkę na tarasie i do dzisiaj pięknie wygląda). Poza tym widać słoje drewna.

Poduszkę widoczną na zdjęciach uszyłam sama dwa lata temu. Środek to gąbka o grubości 5 cm, na zewnątrz dałam płótno żaglowe. Całość jest przepikowana guziczkami. Elementem dekoracyjnym jest ozdobny sznurek, dookoła brzegów poduszki.

huśtawka plac zabaw

plac zabaw dla dzieci

liny jako plac zabaw dla dzieci

drewniana huśtawka

Tym razem mój był pomysł, ale wykonaniem konstrukcji zajął się zaprzyjaźniony sąsiad „złota rączka” Pan Janek, któremu bardzo dziękuję. W planach mam jeszcze wykonanie zadaszenia nad huśtawką. Konstrukcja będzie z drewnianych kantówek 4 na 4 cm, którą pokryję nieprzemakalnym materiałem.

Moi Kochani, a jak u was z huśtawkami? Sami je projektujecie i wykonujecie? Czy wolicie kupić gotowy produkt?

Piszcie proszę w komentarzach, bo jestem bardzo ciekawa.

Pozdrawiam,

Aga

kratka do wspinania w ogrodzie

4 thoughts on “Ogrodowa huśtawka z placem zabaw dla dzieci.

  1. Ooo widzę że moja ukochana lina jutowa też tu została wykorzystana. Uwielbiam ją jako materiał – bardzo wytrzymała i wszechstronna. Przy huśtawkach rzeczywiście spisuje się wręcz doskonale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *