Odnawiamy stary fotel, leżak, DIY

Odnawiamy stary fotel, leżak, DIY

Wprawdzie sezon letni już nam się kończy, ale ja przychodzę do Was ze starym leżakiem ogrodowym. Przecież w jesienne, słoneczne dni też często korzystamy z ostatnich promieni słońca.

Zniszczony stelaż leżaka dostałam kilka miesięcy temu, leżał schowany i cierpliwie czekał na swoją kolej. Postanowiłam, jak to ja, że będzie biały, aby pasował do reszty mebli ogrodowych.

jak odnowić leżak

Stelaż był pociągnięty ciemną farbą kilka razy.

odnawianie drewnianego leżaka

Do ściągnięcia farby potrzebne będą rękawiczki, papier ścierny 40 i 80, miotełka.

W pierwszej kolejności ściągałam papierem 40 z grubsza farbę, następnie gładziłam do końca 80. Po czyszczeniu pozbyłam się kurzu miotełką.

Teraz przystąpiłam do malowania, wybrałam farbę – Tikkurila Waltti Complete w kolorze białym – opis farby znajdziecie tutaj. Korzystałam z niej już wielokrotnie i doskonale sprawdza się przy meblach ogrodowych.

Farbę rozprowadzałam najpierw pędzlem, następnie poprawiałam wałkiem, czynność tą powtórzyłam dwukrotnie.

malowanie starego leżaka

Stelaż gotowy, teraz zabrałam się do uszycia siedziska, w tym celu wykorzystałam materiał, który został mi po szyciu zasłon na taras. Link, jak je uszyłam znajdziecie tutaj.

Materiał jest nieprzemakalny i bardzo wytrzymały. Postanowiłam, że płótno będzie podwójne na całym siedzisku. Wymierzyłam szerokość i długość stelaża. U mnie wyszła szerokość 64 cm, a długość 96 cm.

Do szerokości dodałam 4 cm, czyli całkowita szerokość materiału, jaką wykroiłam to (2×64 +2×2= 132), mnożę przez dwa ponieważ, jak pisałam użyłam podwójnie materiał. Jeżeli chodzi o długość to dodałam 25 cm na siedzisko i 2×10 na zrobienie rulonów na wałki. Razem materiał po długości – 140 cm.

Materiał szyłam podwójnymi szwami, aby były mocne.

Mój stelaż nie dał się rozkręcić z tego powodu, aby go założyć na rurki, przyszyłam zamki rozdzielne na końcach siedziska i zakładam je zapinając zamki.

odnawiamy leżak

Fotel prezentuje się tak:

renowacja leżaka

Dla wygodniejszego korzystania z leżaka uszyłam poduszkę, wkład wypełniłam skrawkami gąbki. Do kupienia w hurtowniach tapicerskich. Sprawdzają się doskonale, wykorzystałam je do uszycia poduch na fotele ogrodowe kilka lat temu tutaj.

Poszewkę uszyłam na zamek, tak, aby można ją było w każdej chwili wyprać.

fotel ogrodowy

Stolik widoczny na zdjęciu i pled są mojego autorstwa i można je zamawiać w różnych kolorach.

renowacja starego leżaka

malowanie leżaka ogrodowego

Przyjemnych dni Wam życzę, jestem ciekawa co zmajstrowaliście podczas tych wakacji – piszcie w komentarzach.

 

4 thoughts on “Odnawiamy stary fotel, leżak, DIY

  1. fajny pomysł na ten leżak, ja do tej pory nie miałam takiego leżaka, zawsze mieliśmy rozkładany fotel plastikowy, ale to szczerze mówiąc jest po prostu brzydkie 🙂 nie ma jak drewno chociaż trzeba je impregnować co roku 🙂 a twoje wykonanie pierwsza klasa 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *