Jak uszyć zasłony na taras?

Jak uszyć zasłony na taras?

Lato w pełni i chociaż pogoda nas w lipcu nie rozpieszczała, przyszły w końcu upragnione upały. Ja po urlopie na pięknym Rodos (relacja w następnym poście) rzuciłam się w wir pracy.

W tym roku udało mi się zrealizować plan uszycia zasłon na nasz taras.

W poprzednim roku wyglądał tak

zasłony na taras

Wykonanie

Zabierając się do pracy, najpierw dokładnie zmierzyłam wymiary całego tarasu, a także poszczególne odległości między słupami. W projekcie uwzględniłam również szerokość słupów. Istotna jest też wysokość, w moim przypadku było to trudne zadanie, ponieważ taras ma spadek i musiałam uwzględnić różnicę poziomów (aż 12 cm).

Następnie znalazłam na allegro sprzedawcę materiału nieprzemakalnego w kolorze białym o szerokości 160 cm.

Bardzo ważna jest szerokość materiału, bo od niej zaczynamy projektować rozkład i szerokości naszych zasłon.

Projektując swoje tak ustalałam szerokości, aby było, jak najmniej odpadów materiału, a jednocześnie by były w miarę symetryczne.

zasłony przeciwdeszczowe na tarasie

Chciałam by chroniły od deszczu, dlatego muszą być szczelnie zamykane, w tym celu zakupiłam zamki rozdzielne.

W szyciu zasłon pomogła mi nieoceniona Basia z Dreams Pracownia Kreatywna. Basia posiada super wyposażoną pracownię w potrzebne narzędzia, m.in potężny stół do krojenia, co przy tak dużych powierzchniach materiału okazało się zbawieniem zwłaszcza, że musiałam uwzględniać skosy. Ja kroiłam, a Basia szyła.

Dziękuję droga Koleżanko:)

 

tarasowe zasłony

Zasłony zostały zawieszone na drążkach drewnianych okrągłych (w tym celu uszyłyśmy na górze rulony), a drążki umieszczone na hakach (w kolorze białym dostępne są w Leroy Merlin, pakowane po dwie sztuki).

Ważna informacja!!!

Przy wszywaniu zamków, należy pamiętać, aby wszyć je łączeniem do góry (ja o tym zapomniałam i musiałam dwa wypruwać).

zasłony na taras

Podczas ładnej pogody chciałam zasłony upinać, w pierwszej chwili pomyślałam o gotowych chwostach ze sznura, ale po przemyśleniu postanowiłam uszyć sama. Zrobiłam wzornik i do dzieła, wykorzystałam materiał, który został mi z zasłon, dodatkowo naszyłam ozdobny pas, ze sznurka zrobiłam uchwyty.

chwost

upięcia do firan

chwost

Okazało się, że kilka lat temu uszyłam zasłony do salonu, ale mi się nie podobały, leżały i sobie o nich przypomniałam, uważam, że świetnie dopełniły całość.

zasłony na taras

Teraz deszczowe i wietrzne dni nam niestraszne.

przeciwdeszczowe zasłony

Poniżej kilka kadrów tarasu i domu od frontu. W tym roku zrobiliśmy nowe donice.

A Wy jak sobie radzicie ze swoimi tarasami podczas deszczu?

taras

bajkon

donice z drewna

drewniane donice

taras

balkon

zabytkowy kołowrotek

taras

biały taras

6 thoughts on “Jak uszyć zasłony na taras?

 1. Witam. W
  Tym roku planuję też uszyć zasłonki na taras. Mam parę dylematów- materiał. Kodura- nie wiem czy nie jest zbyt gruba i nie będzie przepuszczała światła i powietrza. Ortalion- zbyt zwiewny. Oxford- czy dostatecznie nieprzemakalny. Z teflonem- czy da się wyprać. Obrusowy wodoodporny- ? Jaki pani zakupiła materiał? Chcialanym aby był: przewiewny, wodoszczelny i przepuszczał światło. Pozdrawiam i dziękuję za podpowiedź.

  1. Witam Pani Mariolu
   Mam ten sam dylemat co Pani, stoję własnie przed wyborem odpowiedniego materiału i to dokładnie spośród tych co Pani wymieniła.
   Czy udało się coś wybrać i najważniejsze czy się sprawdziło?
   Będę wdzięczna za każdą podpowiedź.

 2. Witam Pani Agnieszko

  Jestem oczarowana Pani tarasem. Czy mogę prosić o przesłanie informacji z jakiej tkaniny ruszyła Pani zasłony i jakiej grubości są belki tworzące konstrukcję zadaszenia
  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedż. Chcę zrobić mężowi niespodziankę na 40 rocznicę ślubu, więc mam niewiele czasu (12 dni). Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę dalszych wspaniałych pomysłów. Bożena

  1. Jest to drewno jodła 15×15, tkanina znalazłam na allegro, tkaniny wodoodporne na tarasy. Mój się sprawdził. Niestety nie pamiętam nazwy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *