Jak uszyć zasłony na taras?

Jak uszyć zasłony na taras?

Lato w pełni i chociaż pogoda nas w lipcu nie rozpieszczała, przyszły w końcu upragnione upały. Ja po urlopie na pięknym Rodos (relacja w następnym poście) rzuciłam się w wir pracy.

W tym roku udało mi się zrealizować plan uszycia zasłon na nasz taras.

W poprzednim roku wyglądał tak

zasłony na taras

Wykonanie

Zabierając się do pracy, najpierw dokładnie zmierzyłam wymiary całego tarasu, a także poszczególne odległości między słupami. W projekcie uwzględniłam również szerokość słupów. Istotna jest też wysokość, w moim przypadku było to trudne zadanie, ponieważ taras ma spadek i musiałam uwzględnić różnicę poziomów (aż 12 cm).

Następnie znalazłam na allegro sprzedawcę materiału nieprzemakalnego w kolorze białym o szerokości 160 cm.

Bardzo ważna jest szerokość materiału, bo od niej zaczynamy projektować rozkład i szerokości naszych zasłon.

Projektując swoje tak ustalałam szerokości, aby było, jak najmniej odpadów materiału, a jednocześnie by były w miarę symetryczne.

zasłony przeciwdeszczowe na tarasie

Chciałam by chroniły od deszczu, dlatego muszą być szczelnie zamykane, w tym celu zakupiłam zamki rozdzielne.

W szyciu zasłon pomogła mi nieoceniona Basia z Dreams Pracownia Kreatywna. Basia posiada super wyposażoną pracownię w potrzebne narzędzia, m.in potężny stół do krojenia, co przy tak dużych powierzchniach materiału okazało się zbawieniem zwłaszcza, że musiałam uwzględniać skosy. Ja kroiłam, a Basia szyła.

Dziękuję droga Koleżanko:)

 

tarasowe zasłony

Zasłony zostały zawieszone na drążkach drewnianych okrągłych (w tym celu uszyłyśmy na górze rulony), a drążki umieszczone na hakach (w kolorze białym dostępne są w Leroy Merlin, pakowane po dwie sztuki).

Ważna informacja!!!

Przy wszywaniu zamków, należy pamiętać, aby wszyć je łączeniem do góry (ja o tym zapomniałam i musiałam dwa wypruwać).

zasłony na taras

Podczas ładnej pogody chciałam zasłony upinać, w pierwszej chwili pomyślałam o gotowych chwostach ze sznura, ale po przemyśleniu postanowiłam uszyć sama. Zrobiłam wzornik i do dzieła, wykorzystałam materiał, który został mi z zasłon, dodatkowo naszyłam ozdobny pas, ze sznurka zrobiłam uchwyty.

chwost

upięcia do firan

chwost

Okazało się, że kilka lat temu uszyłam zasłony do salonu, ale mi się nie podobały, leżały i sobie o nich przypomniałam, uważam, że świetnie dopełniły całość.

zasłony na taras

Teraz deszczowe i wietrzne dni nam niestraszne.

przeciwdeszczowe zasłony

Poniżej kilka kadrów tarasu i domu od frontu. W tym roku zrobiliśmy nowe donice.

A Wy jak sobie radzicie ze swoimi tarasami podczas deszczu?

taras

bajkon

donice z drewna

drewniane donice

taras

balkon

zabytkowy kołowrotek

taras

biały taras

7 thoughts on “Jak uszyć zasłony na taras?

 1. Witam. W
  Tym roku planuję też uszyć zasłonki na taras. Mam parę dylematów- materiał. Kodura- nie wiem czy nie jest zbyt gruba i nie będzie przepuszczała światła i powietrza. Ortalion- zbyt zwiewny. Oxford- czy dostatecznie nieprzemakalny. Z teflonem- czy da się wyprać. Obrusowy wodoodporny- ? Jaki pani zakupiła materiał? Chcialanym aby był: przewiewny, wodoszczelny i przepuszczał światło. Pozdrawiam i dziękuję za podpowiedź.

  1. Witam Pani Mariolu
   Mam ten sam dylemat co Pani, stoję własnie przed wyborem odpowiedniego materiału i to dokładnie spośród tych co Pani wymieniła.
   Czy udało się coś wybrać i najważniejsze czy się sprawdziło?
   Będę wdzięczna za każdą podpowiedź.

 2. Witam Pani Agnieszko

  Jestem oczarowana Pani tarasem. Czy mogę prosić o przesłanie informacji z jakiej tkaniny ruszyła Pani zasłony i jakiej grubości są belki tworzące konstrukcję zadaszenia
  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedż. Chcę zrobić mężowi niespodziankę na 40 rocznicę ślubu, więc mam niewiele czasu (12 dni). Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę dalszych wspaniałych pomysłów. Bożena

  1. Jest to drewno jodła 15×15, tkanina znalazłam na allegro, tkaniny wodoodporne na tarasy. Mój się sprawdził. Niestety nie pamiętam nazwy.

 3. Pani Agnieszko
  Mnie też bardzo intryguje temat „materiału”. Jeśli to możliwe to bardzo proszę o przesłanie linku do aukcji na której kupiła Pani materiał. Może być bezpośrednio na e-mail lub tutaj jako odpowiedź. No i jeszcze pytanko…czy jest Pani zadowolona z wyboru materiału…Dziękuję

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *