Jak odnowić stare dębowe łóżko DIY?

Jak odnowić stare dębowe łóżko DIY?

Kiedy moja córa Niki w ubiegłym roku dostała się na studia, wynajęliśmy dla niej mieszkanie. Mieszkanie było umeblowane, ale Niki chciała czuć się w nim, jak u siebie w domu. Postanowiłyśmy, że pokój urządzimy od nowa ulubionymi meblami, które przywieźliśmy z domu. Jak był umeblowany dawny pokój Niki w domu zobaczyć możecie tutaj i tutaj. Było to min. lustro, stolik, krzesło, szafka i łóżko.

Przez kilka miesięcy, gdy przyjeżdżała do domu to spała na materacu, aż w końcu postanowiłam coś z tym zrobić i zaczęłam podpytywać moją teściową, czy przypadkiem nie ma jakiegoś starego łóżka. Okazało się, że w szopie na drewno stoi dębowe łóżko robione jeszcze przez Dziadka mojego M. Łóżko miało jedną nogę zniszczoną i nie posiadało stelaża. Jednak mi to nie przeszkadzało.

DIY jak odnowić łóżko

Odnawianie łóżka.

Zaczynamy.

Wyrównaliśmy wszystkie nogi. Drzewo zostało oczyszczone, czyszczarką mechaniczną do drewna – papier ścierny o grubości 60 mm, następnie wygładziliśmy powierzchnię papierem 120 mm. Ponieważ łóżko było gładkie postanowiłam go udekorować, dokupiłam dekory w lokalnym sklepie, który sprzedaje wszelkie akcesoria drewniane. Jeżeli nie macie takiego sklepu u siebie w miejscowości, polecam Allegro.

DIY odnowa drewnianego łóżka

Tak przygotowane łóżko pomalowałam dwukrotnie farbą do drewna i metali Lux Decor zobacz tutaj.

Następnie przetarłam papierem ściernym dekory, aby nadać im starego wyglądu.

Odnawiamy stare łóżko

Ramy łóżka i dekory przetarłam woskiem rustykalnym. Wosk wydobył piękne słoje drewna. Używam wosku firmy Starwax zobacz tutaj, kolor dąb rustykalny.

Po nałożeniu wosku (nakładam bawełnianą szmatką), zbieram nadmiar i czekam około dwóch godzin, aż wyschnie. Następnie bawełnianą szmatką poleruję do chwili, aż przedmiot nabierze połysku.

Jak pomalować stare łóżko

Jak wspominałam wcześniej łóżko nie miało stelaża, do wykonania jego wykorzystałam deski, które zostały mi z demontażu barierki na schodach. Były już pomalowane i zabezpieczone, pozostało je tylko przyciąć na odpowiednią długość. Deski w odstępach ok. 10 cm, ułożyłam na listewkach, które wcześniej przykręciłam do desek bocznych łóżka.

odnawianie starego łóżka

Materac zamówiłam u lokalnego wykonawcy.

jak odnowić stare łóżko

naprawa starego łóżka

pled na łóżko ze sznurka

pled, koc, narzuta ze sznurka

Pled zrobiłam sama, jeżeli się Wam spodobał można zamawiać.

odnawianie starego łożka

szafa lekarska

odnawianie łóżka

pufa ze sznurka bawełnianego

Mam nadzieję, że przyda się Wam mój opis.

10 thoughts on “Jak odnowić stare dębowe łóżko DIY?

  1. Ładnie rustykalnie i romantycznie Aga 🙂 takie łózko jak u mojej babci … niestety już go nie ma. Pasuje do Twojej stylistyki. BARDZO. Pozdrawiam Cie bardzo cieplutko i mam nadzieję, że do zobaczenia niedługo? 🙂

  2. Bardzo mi się ten pomysł podoba, stare nie oznacza „be”, wręcz przeciwnie ma to swój klimat. Chciałabym to wpleść do mojej sypialni, tylko mam problem, bo mam materac ortopedyczny i nie wiem, czy takie łóżko zdałoby egzamin.

  3. świetna robota! wygląda stylowo i klimatycznie. W pokoju córki mamy akurat łózko z experta snu wraz z materacem i jestesmy bardzo zadowoleni. ale to tez jest super!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *